1.Daca tu esti corect in fata partenerului de viata, colegului sau sefului asta nu implica si reciprocitate
2. Cel care te lauda in fatza o face in general pentru interesul propriu. Cel care te critica in fatza s-ar putea sa aiba dreptate.
3. Orice ai face vei fi barfit. In functie de varsta barfitorului, de preocuparile lui si de interesele lui fata de tine sau fata de un adversar al tau.
4. Grija cu vecinii. Daca nu sunt prosti si/sau smecheri si/sau hoti e dubios. Inca nu am gasit multi vecini cumsecade - dar ei exista. Ma simt insa bine sa-i ajut pe ceilalti si sa vad ca ma considera fraiera. E satisfactia mea (uneori) ascunsa, sadica.
5. Enervez copiii mei orice as face. I-am sters la popou si i-am hranit peste 20 ani pe fiecare si acum sunt prea "destepti" (zic ei) iar eu "depasita" (zic tot ei), ca si cum principiile si regulile de bun simt s-ar putea schimba de la o generatie la alta.
6. Colegii sunt buni daca nu iti pui prea multe intrebari atunci cand intri intr-un birou si oamenii se opresc brusc din discutie.
7. Nu te lua dupa binevoitori. Ai varsta pe care o simti. (Aveam o femeie de serviciu care ma intreba mereu cand ies la pensie. Eu aratam uzata si mai si beam seara prea mult din motive care nu mai exista. Saracuta femeie a murit desi mergea mereu la toate pelerinajele la moaste si era mult mai tanara decat mine)
8. Rudele sunt greu de suportat. Isi amintesc mereu chestii aiurea si deseori devii subiect de discutie in relatia lor cu ceilalti. De obicei esti atentionat "prieteneste" ca ruda ta te barfeste. Las-o in pace, e mai simplu asa, oricum nu ai cum sa lupti cu vorbele aruncate de neamuri.
9. Nu uita ca ai un corp care te sustine. Nu iti bate joc de el. Asculta-l.
10. Dumnezeu e foarte ocupat. Este sigur ca existi pentru el undeva, intr-un super-computer inteligent. El va sti tot. Relaxeaza-te, toti ajungem sa ne fie citit rezumatul vietii. Abia astept. Niciodata nu am stiut precis unde gresesc. Voi afla.
luni, 26 iulie 2010
Abonați-vă la:
Postări (Atom)