miercuri, 2 iunie 2010

Stimata mama a lui Basescu, stimata mama a lui Boc

Din cauza copiilor dumneavoastra, unul din copiii mei si-a luat campii si a plecat in tari in care legea functioneaza si in care pregatirea profesionala este recunoscuta. Celalalt copil isi face bagajele. Imi permit deci sa va intreb: cum v-ati crescut copiii? Ce valori i-ati invatat ca sunt esentiale? I-ati invatat sa minta? Sa fure? V-ati bucurat de banii castigati necinstit? Ce s-a intamplat cu ei? Va vad ca persoane simple cu pretentii simple. Credeti ca acesta sa fie motivul ca dansii sa isi doreasca mai mult? Dar de ce pe spinarea mea si a altor mame batrane care au muncit cel putin la fel de mult ca dvs. Sigur ca mai mult dat fiind ca probabil ati fost ori casnice, ori membre CAP. Eu am fost cercetator principal grad 3 si am inovatii in domeniul IT pe care nu le-ati intelege. Am iesit la pensie de limita de varsta. Si? Acum stau la mila copilului plecat si ma rog sa fie sanatos acolo, departe, ca eu sa reusesc sa traiesc acceptabil. Dar nu este vorba despre mine si despre familia mea. Sunt multe mame de familie care se intreaba care sunt stresurile care ii conduc pe cei care ne conduc. I-ati batut? I-ati pus sa minta? Le-ati spus cuvinte care sa ii complexeze gen "chior" sau "pitic" ? Sau nu v-a pasat de ei si acum se simt bine atunci cand lumea le da atentie? Cum puteti dormi noaptea stiind ca ei fac rau tarii in care v-ati nascut si in care traim cu totii. Va rog insistent, chemati-va copiii la ordine si urecheati-i daca va mai cauta rareori. O tara intreaga asteapta sa-i puneti la punct. La colt cu ei. Oricat de simple v-ar fi vietile este imposibil sa nu intelegeti raul facut de cei doi copii: basescu si boc.